„Po polsku piszę i recytuję,

Polakiem jestem i nim się czuję.

Chociaż języki chcę inne poznać,

w mym sercu polski musi pozostać.”

1 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to coroczne święto, które przypada 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby podkreślić różnorodność językową świata i promować wielojęzyczność. Głównym celem działań podjętych w naszej placówce było kształtowanie świadomości językowej małych Polaków. Dzieci dowiedziały się, kim był słynny polski poeta Mikołaj Rej, który po dziś dzień uważany jest za Ojca polskiej literatury. Twórca ten zasłynął powiedzeniem „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi , iż swój język mają.”   Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach językowych, ogadywały zagadki, powtarzały łamańce językowe, wysłuchały wierszy o alfabecie oraz mowie ojczystej, uczestniczyły w zabawach ruchowych, a także  obejrzały prezentację multimedialną o wybitnych polskich poetach i pisarzach, z której dowiedziały się o twórczości m in.  Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Marii Konopnickiej. Dla dzieci została przygotowana także miła niespodzianka, którą otrzymały na koniec spotkania. Była nią tajemnicza przesyłka od samego Mikołaja Reja z Nagłowic. W paczce znajdowała się gęś, co było nawiązaniem do słynnych słów wybitnego poety. Działania z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zostały przeprowadzone w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom. ”