„Poznajemy tajemnice przyrody z Montessori”

Program realizowany w grupie III

Program „Poznaję tajemnice przyrody z Montessori” został opracowany w związku z innowacją pedagogiczną wdrażaną od roku szkolnego  2018/2019. Został on opracowany przez nauczycielki Cecylię Ślęczkowską i Agatę Kokoszę. Program ten jest poszerzeniem treści wcześniej opracowanego programu „Poznaję świat z Montessori” w zakresie edukacji kosmicznej. Oparty jest głównie na treściach przyrodniczych, ale zawiera również elementy z zakresu nauk historycznych, astronomicznych i geograficznych związanych z ideą budowania całościowego obrazu świata wg założeń pedagogiki Montessori.

Główne cele programu to:

rozbudzanie u dzieci zaciekawienia otaczającym światem roślin i zwierząt,

kształtowanie postawy harmonijnego współżycia z przyrodą,

włączenie rodziców do współpracy z przedszkolem i umożliwienie im udziału w tworzeniu warunków do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci.

W programie wykorzystano następujące formy działań:

zabawy badawcze z wykorzystaniem naturalnych okazów przyrodniczych,

lekcje ciszy zainspirowane tematem poszczególnych zajęć rozwijające wrażliwość poszczególnych zmysłów, koncentrację uwagi i umiejętność współdziałania,

praca z materiałem rozwojowym Montessori z edukacji kosmicznej,

zabawy plastyczno – konstrukcyjne,

tworzenie teczek tematycznych „Księgi przyrody” – gromadzenie wytworów dzieci.

Główne tematy podejmowane podczas realizacji programu to:

Niezwykłe drzewa

Kaprysy pogody

Kosmiczne ciekawostki

Skarby naszej planety

Tajemnice dinozaurów

Zwierzęta z różnych stron świata

Wspaniałe kwiaty

Sekrety owadów.