• Kontrast:
  • Czcionka:
  • A
  • A+
  • A++
Witamy na stronie placówki

Wewnętrzna procedura bezpieczeństwa obowiązująca w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu w czasie jego funkcjonowania w okresie epidemicznym COVID-19

 

Postanowienia ogólne

  1. Wewnętrzną procedurę bezpieczeństwa  obowiązującą w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu w okresie epidemicznym COVID-19, wprowadza się w celu zapobiegania i zwalczania zakażeniu wirusem COVID-19 oraz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem.
  2. Do przestrzegania procedury zobowiązana jest cała społeczność Przedszkola, obejmująca personel i rodziców dzieci (opiekunów).
  3. Procedura reguluje zasady:

         a) przyprowadzania i odbierania dziecka z Przedszkola,

         b) organizacji opieki w Przedszkolu,

         c) utrzymania higieny oraz czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń

        d) przygotowywania i podawania posiłków.

        4. W zakresie nie objętym procedurą, praca opiekuńcza i wychowawczo-dydaktyczna  odbywa się na zasadach określonych statutem Przedszkola.

 

Zasady przyprowadzania i odbierania dziecka z Przedszkola.

  1. Rodzice (przez których dla potrzeb niniejszej procedury rozumie się także opiekunów) są zobowiązani przyprowadzać do przedszkola tylko zdrowe dzieci, nie wykazujące objawów chorobowych. Dziecko nie może być przyprowadzone do Przedszkola jeżeli w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych.
  2. Rodzice przyprowadzający i odbierający dzieci muszą rygorystycznie przestrzegać środków ostrożności - osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.(zgodnie z wytycznymi GIS)
  3. Rodzice przyprowadzający/odbierający dzieci do/z Przedszkola mają zachować dystans społeczny wynoszący minimum 1,5  metra.
  4. Rodzice przyprowadzając i odbierając dziecko mogą wejść do części wspólnej - szatni. Na terenie szatni może przebywać jednocześnie do 5 rodziców z dziećmi.
  5. Rodzic pozostając w szatni  przekazuje dziecko dyżurującej osobie, informując ją z której grupy jest dziecko.
  6. Zdrowe dziecko po przebraniu zostaje przekazane do właściwej grupy pod opiekę nauczyciela.  Nauczyciel odbierający dziecko powinien skierować się z nim do toalety w celu dokładnego umycia rąk.
  7. Osoba dyżurująca może odmówić przyjęcia do Przedszkola dziecka,  u którego zaobserwowano objawy choroby prosząc jednocześnie rodzica o zabranie dziecka do domu i skontaktowanie się z lekarzem.
  8. Odbierając dziecko z Przedszkola rodzic informuje osobę dyżurującą, z której grupy jest dziecko, a ta informuje nauczyciela i przyprowadza ubrane dziecko rodzicowi oczekującemu przy wejściu.

 

Organizacja opieki w Przedszkolu

  1. Jedna grupa dzieci, do której przyporządkowani są ci sami opiekunowie, przebywa w stałej, wyznaczonej sali, przy czym minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 1,5 m2 na 1 dziecko.
  2. Po przyjściu do przedszkola dziecko kierowane jest do właściwej grupy w zależności od pory dnia :

             a)      dziecko oczekujące:

              - w godzinach porannych na rozpoczęcie pracy grupy

              - w godzinach popołudniowych na odbiór przez rodzica/opiekuna pozostaje pod opieką w grupie zbiorczej

           b)      po rozpoczęciu zajęć grupy właściwej, dziecko oczekujące przechodzi i pozostaje na zajęciach w grupie właściwej aż do chwili opuszczenia przedszkola lub ponownego oczekiwania

  1. W okresie obowiązywania procedury w każdej  grupie może przebywać do 25 dzieci.
  2. W czasie trwania okresu epidemicznego dzieciom nie zaleca się przynosić do Przedszkola własnych zabawek ani żadnych innych prywatnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami  edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice/opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie / dezynfekcję zabawki.
  3. Rodzice mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej (szatnia) przy zachowaniu zasady odległości 1,5 metra do kolejnego rodzica z dzieckiem przy zachowaniu rygorów sanitarnych (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  4. W sytuacjach usprawiedliwionych wyjątkowymi okolicznościami rodzice lub osoby trzecie  mogą wejść na teren Przedszkola – poza część wspólną przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności (wyłącznie osoba zdrowa, używająca maseczki osłaniającej nos i usta, rękawiczek  jednorazowych lub po dezynfekcji rąk). O zaistnieniu wyjątkowych okoliczności decyduje każdorazowo dyrektor Przedszkola lub osoba przez niego upoważniona.
  5. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic za zgodą dyrektora może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). Ogranicza się dzienną liczbę rodziców dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
  6. W Przedszkolu w okresie stanu epidemicznego stosuje się taką organizację pracy, która pozwoli na nie stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci, również podczas zabaw na powietrzu.
  7. Odpoczynek dla najmłodszych dzieci odbywa się w formie tradycyjnej. Po zakończeniu odpoczynku ramy leżaczków podlegają dezynfekcji. Każde dziecko ma swój własny kocyk i poduszkę.
  8. W razie podejrzenia zachorowania dziecka w przedszkolu, gdy dziecko przejawia niepokojące objawy choroby dokonuje się pomiaru temperatury ciała dziecka, wyznaczony pracownik Przedszkola przechodzi z dzieckiem do pomieszczenia izolacyjnego oraz informuje Dyrektora i rodziców dziecka. Postępuje zgodnie z Wewnętrzną procedurą postępowania  obowiązującą w Przedszkolu a opracowaną przez organ prowadzący w porozumieniu z sanepidem w  razie stwierdzenia przypadku podejrzenia zakażenia wirusem Covid-19.

Zasady utrzymania higieny oraz czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń

  1. Przy wejściu do budynku Przedszkola (dla rodziców), i w obrębie korytarza (dla pracowników) umieszczony zostaje płyn do dezynfekcji rąk. Osoby dorosłe wchodzące do Przedszkola są obowiązane do jego używania.
  2. W przedszkolu na salach nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, przez  nauczycieli i pracowników obsługi. Nie ma jednak przeszkód aby korzystać z takiej formy zabezpieczeń zarówno przez personel jak i nauczycieli. Obowiązuje on jednak podczas kontaktów z rodzicami, odbierania i przyprowadzania dzieci, a także podczas przebywania w strefie wspólnych kontaktów.
  3. Sale wietrzone są w razie potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na godzinę.
  4. Opiekunowie zobowiązani są zwracać uwagę, aby dzieci regularnie i prawidłowo myły ręce, bądź sami myją im ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z ogrodu.
  5. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywiesza się dla pracowników plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, prawidłowego zdejmowania maseczki oraz prawidłowego zdejmowania rękawiczek, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje korzystania z nich.
  6. W Przedszkolu właściwy personel utrzymuje szczególną czystość i dezynfekcje ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych (klamki, włączniki świateł, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty) w salach i w pomieszczeniach im powierzonych oraz bieżącą dezynfekcję toalet.
  7. Właściwy personel regularnie, nie rzadziej niż raz dziennie po zakończeniu zajęć, przy użyciu detergentu lub środka dezynfekcyjnego czyści sprzęt na placu zabaw. Sprzęt którego nie można regularnie czyścić lub dezynfekować zabezpiecza się przed używaniem przez oznaczenie taśmą.
  8. Celem monitorowania codziennych prac porządkowych wszystkie takie prace i czynności należy dokumentować w specjalnie przygotowanych arkuszach prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem daty i godziny dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu, czyszczenia ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych, pomieszczeń do przygotowywania posiłków itd.
  9. Do dezynfekcji używane są produkty atestowane, a przy jej przeprowadzaniu personel obowiązany jest ściśle przestrzegać zaleceń producenta.
  10. W Przedszkolu przestrzega się ściśle zalecanego czasu wietrzenia pomieszczeń i przedmiotów, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków dezynfekcyjnych.
  11. Wszyscy pracownicy Przedszkola zaopatrywani są w indywidualne środki ochrony osobistej (jednorazowe rękawiczki, maseczki, przyłbice, fartuchy), których są obowiązani używać adekwatnie do aktualnej sytuacji.

 Zasady przygotowywania i podawania posiłków

  1. Przedszkole organizuje żywienie przy wykorzystaniu kuchni własnej i zastosowaniu organizacji żywienia w oparciu o odrębne procedury obowiązujące w tym zakresie, zwracając szczególną uwagę na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy i opakowań produktów oraz używania przez pracowników kuchni środków ochrony indywidualnej.
  2. Wszelkie czynności związane z przygotowywaniem i wydawaniem posiłków wykonywane są w maseczce ochronnej lub przyłbicy, fartuchu oraz rękawicach jednorazowych.
  3. Celem bezpiecznego korzystania z posiłków zapewnia się zmianowe wydawanie posiłków.
  4. Zmywanie wielorazowych naczyń i sztućców przeprowadza się przy użyciu atestowanych detergentów i zmywarki.
  5. Dla zachowania bezpieczeństwa w okresie stanu epidemicznego pracownikom kuchni ogranicza się do niezbędnego minimum możliwości bezpośredniego kontaktowania się z pozostałym personelem oraz zaleca się bezkontaktowe wydawanie posiłków zgodnie z opracowanym grafikiem.