Ogród sensoryczny wizytówką naszego przedszkola

Nasz przedszkolny ogród pięknieje z tygodnia na tydzień. W wydzielonej strefie powstał ogród sensoryczny, w którym bazując na wiedzy hortiterapii, zajmującej się współzależnościami między szeroko rozumianym ogrodnictwem a człowiekiem znalazły się kwiaty, rośliny, warzywa, drzewa mające walory terapeutyczne. W miejscu dawnej piaskownicy powstała strefa poznawcza, a w niej ścieżka sensoryczna. Ścieżka posiada kilkanaście kwater wypełnionych materiałami sypkimi, kamieniami ozdobnymi o zróżnicowanych strukturach, kształtach oraz wielkości, kępami traw, mchu. Na ścieżce dzieci mają okazję rozwijać motorykę dużą, koordynację wzrokowo-ruchową, wrażenia dotykowe. Obok ścieżki zostały posadzone różnych gatunków trawy szumiące. Kiedy podrosną stworzą fantastyczny labirynt pełny naturalnych odgłosów przyrody. Kolejna strefa to miejsceupraw, gdzie w specjalnie przygotowanych do tego celu dużych donicach, dzieci z poszczególnych grup w przedszkolu będą uprawiały warzywa, zioła, kwiaty i rośliny ozdobne. Podczas przebywania w ogrodzie będą obserwowały ich wzrost i pielęgnowały. Uprawiane warzywa i zioła z pewnością będą na bieżąco wykorzystywane do przyrządzania różnych potraw w przedszkolnej kuchni.  Ta strefa w szczególny sposób będzie oddziaływała na smak, węch, wzrok i dotyk.  W ogrodzie zostało również wyznaczone miejsce dorekreacji. W tej strefie znajduje się tablica ogrodowa do rysowania oraz gry edukacyjne. Teraz nasz ogród z pewnością jeszcze bardziej zachęca dzieci do zabaw i inspiruje do działań twórczych.