„Twórcze dłonie - niekonwencjonalne zabawy plastyczne”

W roku szkolnym 2023/2024 w Zespole Przedszkoli rozpoczynamy zajęcia w oparciu o innowację pedagogiczną „Twórcze dłonie - niekonwencjonalne zabawy plastyczne” opracowaną przez nauczycielki Cecylię Ślęczkowską, Teresę Fecko i Agatę Kokoszę. Adresatem innowacji są wszystkie dzieci naszego przedszkola. Innowacja ta jest propozycją wprowadzenia nowej formy organizowania zajęć plastycznych, poprzez cykl spotkań z linią, punktem, kształtem, barwą i fakturą. Innowacja nawiązuje do filozofii i psychologii humanistycznej, które w centrum zainteresowania stawiają dziecko, jego indywidualny i niepowtarzalny rozwój. Edukacja w takim rozumieniu opiera się na tworzeniu sprzyjającego środowiska, w którym każde dziecko ma szansę rozwinąć swoje talenty i osiągnąć sukces.

Podstawowe zadania innowacji „Twórcze dłonie - niekonwencjonalne zabawy plastyczne” wyrażają się w dążeniu do wspomagania indywidualnego rozwoju dziecka poprzez poznanie własnych możliwości i potrzeb, uwrażliwienie na piękno otaczającego świata i przygotowanie do świadomego odbioru dzieł sztuki w życiu dorosłym. Nawiązują one do „Podstawy programowej wychowania przedszkolnego” stanowiącej załącznik do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r., w której określono, iż  “Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna.”

Wiodącym celem organizowania zabaw plastycznych ujętych w innowacji jest kształtowanie i rozwijanie umiejętności twórczych oraz uzdolnień plastycznych dzieci poprzez różnorodne działania artystyczne.