Nasze Przedszkole

Zespół Przedszkoli to Miejskie Przedszkole nr 10 i Miejskie Przedszkole nr 11-Specjalne .
Jesteśmy wyjątkowym przedszkolem ponieważ:

Zespół Przedszkoli to „wspólny dom” dla dzieci pełnosprawnych i tych, które mają specyficzne potrzeby rozwojowe.

W pracy pedagogicznej obu przedszkoli - Miejskiego Przedszkola nr 10 oraz Miejskiego Przedszkola nr 11, dążymy do mądrego partnerstwa, wzajemnego doskonalenia warsztatu pracy, metod wychowania i nauczania dla podniesienia efektów naszych wspólnych oddziaływań. Pragniemy, aby nasze przedszkole było miejscem, w którym kadra pedagogów ogólnych oraz specjalnych dobrze i efektywnie współpracuje dla dobra dzieci.

Dbamy o tworzenie atmosfery sprzyjającej interakcjom dzieci pełnosprawnych z niepełnosprawnymi, uczymy tolerancji oraz skutecznego przełamywania barier we wzajemnych relacjach. Prowadzimy cykliczne zajęcia integrujące dzieci, organizujemy wspólne uroczystości w przedszkolu, a także uczestniczymy w wydarzeniach kulturalnych w środowisku: Przeglądach Teatralnych, Integracyjnych Festiwalach Piosenki i Spartakiadach Sportowych.

Dokładamy wszelkich starań, aby tworzyć warunki dające możliwość do rozwoju każdego dziecka, zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno – kulturowym i przyrodniczym. W związku z tym doskonalimy swoje metody i formy pracy pedagogicznej i poszerzamy naszą ofertę edukacyjną. Odbywają się u nas zajęcia kółka plastycznego z elementami origamii, zajęcia muzyczno-ruchowe, zajęcia kółka czytelniczego, nauka języka angielskiego.

Mając na uwadze dobre planowanie pracy pedagogicznej, opracowałyśmy dwa programy własne „Program adaptacyjny” oraz program „Zabawy z bajką” - wykorzystanie wybranych form arteterapii w pracy wychowawczej przedszkola, którego elementy realizowane są również w grupie dzieci niepełnosprawnych.

Jesteśmy przedszkolem bezpiecznym i przyjaznym dla dziecka, z kompetentną i wykwalifikowaną kadrą. Jesteśmy przekonani, że nasze działania będą procentować w dalszym życiu naszych dzieci:

• Będą przygotowani do podjęcia nauki w szkole i nastawieni na osiąganie sukcesów,

• Wykształcimy przyszłego odbiorcę sztuki i kultury, wrażliwego i twórczego człowieka,

Odkryjemy w naszych dzieciach talenty muzyczne, taneczne, aktorskie i plastyczne.

I po latach będą mogły powiedzieć:

„Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu- o tym jak żyć, co robić, jak postępować i współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat”
/ Robert Fulghn/

Doskonalimy również zaplecze pomocy dydaktycznych. W ostatnim czasie zorganizowaliśmy w przedszkolu dwie sale do prowadzenia pracy korekcyjno – kompensacyjnej. W każdej z tych sal znajduje się zestaw komputerowy wraz z oprogramowaniem do prowadzenia pracy indywidualnej, a także pomoce dydaktyczne służące do rozwijania umiejętności dzieci w różnych sferach rozwoju. Z sal korzystają zarówno pedagodzy naszego przedszkola, jak również specjaliści – psycholog, logopeda.

W naszej pracy ważna jest również współpraca z rodzicami. Pragniemy, aby nasze przedszkole postrzegane było, jako środowisko przyjazne dziecku i jego rodzinie. Rodzice są współautorami życia przedszkola. Uczestniczą w różnorodnych spotkaniach indywidualnych i grupowych, zebraniach, zajęciach i uroczystościach. Mają możliwość korzystania z konsultacji ze specjalistami: psychologiem, logopedą i specjalistą od gimnastyki korekcyjnej.

Efektywna praca zespołowa nie powstaje w cudowny sposób. Tworzy ją postawa uczestników zespołu skłonnego do zaangażowania i współpracy. Na co dzień wprowadzamy w życie nowe pomysły wypracowane przez siebie i nauczycieli, służące zaspokajaniu potrzeb dzieci i oczekiwań rodziców. Praca naszego zespołu przynosi nam satysfakcję, podnosi jakość naszego przedszkola i umacnia pozytywny jego wizerunek w środowisku.

Nasze przedszkole to dobry start dla każdego dziecka.

Doświadczona i kompetentna kadra pedagogiczna Zespołu Przedszkoli wspierana przez specjalistów logopedę, psychologa, nauczyciela rytmiki oraz gimnastyki korekcyjnej gwarantuje:

• Różnorodne metody pracy pedagogicznej: Metoda Dobrego Startu M.Bogdanowicz, Ruchu Rozwijającego W.Sherborne, Mobilnej Rekreacji Muzycznej M.Kieryło, Porannego Kręgu J.Kielina, metody Pedagogiki Zabawy, M. Montessori, Programy Aktywności M.CH. Knillów, Kinezjologi Edukacyjnej P.Denisona, Sensoplastyki, metoda aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss, formy arteterapii.

„Z nami każda zabawa to fantastyczna wyprawa”

Kontakty dzieci pełnosprawnych z niepełnosprawnymi umożliwiające rozwijanie u dzieci postaw tolerancji, akceptacji i chęci niesienia pomocy.

• „My inności kolegów nie dostrzegamy wspólnej zabawy się domagamy”
  • Zaspokajanie potrzeb i rozwijanie zainteresowań dzieci poprzez różnorodne działania: udział w zajęciach ruchowych, językowych, taneczno – rytmicznych.
  • „Być artystą łatwa sprawa dla nas wszystkich to zabawa”
  • Indywidualne i podmiotowe traktowanie każdego dziecka oraz rozwijanie umiejętności dokonywania samodzielnych wyborów.
  • „Nauka samodzielności jest krokiem do dorosłości”
  • Bogate zaplecze pomocy dydaktycznych, a także programów multimedialnych do pracy indywidualnej z dzieckiem niepełnosprawnym i pełnosprawnym.
  • „Poznajemy świat wieloma zmysłami, jesteśmy małymi odkrywcami”
  • Nasze przedszkole uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, konkursach plastycznych, przeglądach teatralnych, festiwalach piosenki i spartakiadach sportowych. Odbywają się u nas również spotkania z ludźmi środowiska np. rzeźbiarzem, policjantem, weterynarzem, leśniczym, ratownikiem medycznym.
  • Hucznie obchodzimy różne uroczystości i zawsze zapraszamy zacnych gości.W naszym przedszkolu świętujemy:  Pasowanie na Przedszkolaka, Święto Pluszowego Misia, Święto 11 listopada, Mikołaja, Wigilię, Karnawał, Dzień Babci i Dziadka, Święto Rodziny, Dzień Dziecka, Kolorowe Dni.