Aktywność miarą sukcesu

Plastyka sensoryczna

Sensoplastyka autorstwa Izabeli Anny Stefańskiej to metoda wspierania rozwoju dzieci poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej. Podczas zajęć dzieci przygotowują masy plastyczne, farby żelowe, ciecze, żelkoliny, sztuczny śnieg wyłącznie z produktów spożywczych. Do ich wyrabiania używają misek, tacek, pojemników, w których sami z łatwością je przekształcają doświadczając ich oddziaływania wszystkimi zmysłami. Podejmowanie przez nie działania sensoryczno-plastyczne umożliwiają im poznawanie przez doświadczanie różnorodnych cech używanych materiałów takich jak lepkość, sprężystość, konsystencja, struktura itp. Towarzyszące podczas zabaw w tworzenie proste umiejętności lepienia, ugniatania, ściskania, wałkowania czy wykrawania, sprzyjają obserwacji używanych produktów, poglądowemu zdobywaniu wiedzy na temat ich przeobrażania i związków przyczynowo-skutkowych.