Jesteś tutaj:Start / Metody / MANDALA

MANDALA

Miejskie Przedszkole nr 10

Słowo mandala pochodzi z Indii i oznacza centrum, obwód lub koło magiczne. Praca z mandalą polega na kolorowaniu różnych wzorów wpisanych w koło, bądź na samodzielnym jej tworzeniu. Te wpisane w koło obrazki znane były już w starożytności. Uzdrawiającym wpływem mandali zajął się szwajcarski psycholog Carl Gustaw Jung. Kojarzył on mandalę z centrum osobowości. Stwierdził, że malowanie jej pozwala osiągnąć spokój, wewnętrzną harmonię i opanowanie.

Popularną formą pracy z mandalą jest kolorowanie gotowego szablonu. Dobrze, gdy dziecko ma do wyboru jeden z kilku wzorów. Można ją także robić poprzez wypełnienie tylko konturu koła, wycinanie, układanie z mozaiki geometrycznej, wyklejanie resztkami tkanin. Możliwości wykonania mandali jest mnóstwo. Oto kilka innych przykładów, które stosujemy w pracy z dziećmi:

• -kalkowanie serwet zrobionych na szydełku, wyciętych wzorów z tektury,
  • -malowanie mandali kredą na asfalcie na wzorze koła, spirali, słońca, gwiazdy,
  • -wyklejanie mandali różnymi ziarnami na podkładzie z plasteliny, zakrętce od słoika, czy na płycie kompaktowej,
  • -tworzenie mandali z odbijanych dłoni pomalowanych farbą,
  • -mandale z pieczątek wyciętych z ziemniaków,
  • -wyklejanie mandali z kulek z kolorowej bibuły,
  • -układanie mandali z kamyków, patyków, kwiatów, liści podczas zabaw na świeżym powietrzu.

Dużo przyjemności sprawia dzieciom odszukiwanie kształtów podobnych do mandali w otoczeniu. Szukanie ich podczas spacerów i wycieczek. Wtedy dzieci z łatwością zauważają: ronda, znaki drogowe, koła pojazdów, okna. Kształty mandali znajdują także w sprzętach codziennego użytku takich, jak zegarki, talerze, serwetki. Te zabawy rozwijają wyobraźnię i są inspiracją do tworzenia przez dzieci własnych kompozycji. Najważniejszą zasadą dotyczącą tworzenia mandali jest cisza. Twórczej atmosferze podczas wykonywania mandali sprzyja muzyka relaksacyjna, która grając cichutko w tle działa odprężająco. Szczególny nastrój stwarza również światło świecy lub zapach kadzidełka.

Technika mandali w naszej pracy pedagogicznej to nie tylko sposób na rozwijanie twórczych dyspozycji plastycznych, ale również:

• -metoda wspierająca osiąganie koncentracji, stanu relaksu i odprężenia
  • -ćwiczenie uczące wytrwałości,
  • -zabawa sprawiająca przyjemność i zadowolenie
  • -sposób na doskonalenie sprawności manualnej.