Jesteś tutaj:Start / Metody / MASAŻ RELAKSACYJNY

MASAŻ RELAKSACYJNY

Miejskie Przedszkole nr 10

Masaż relaksacyjny to technika, która opiera się na zabawie bazującej na naturalnej aktywności dziecięcej, która ma na celu wprowadzenie organizmu w stan odprężenia. Często dzieci są krzykliwe, niespokojne ruchowo i mają trudności z koncentracją uwagi. Objawy tych zachowań  kształtują u dzieci niepożądane zjawiska w stosunkach społecznych i trudności w zakresie pełnego wykorzystania swoich możliwości poznawczych.

W trakcie zajęć relaksacyjnych dzieci wykonują różnorodne ruchy – spontaniczne i kierowane  zainspirowane muzyką, wierszem, instrukcją nauczyciela. Mają formę masaży pleców ćwiczeń przyjaznego dotyku i masaży twarzy. Wykorzystywane są też zabawy w dostarczanie doznań dotykowych z wykorzystaniem piórka, postrzępionej bibuły, wstążek, tkanin szyfonowych.

Stosowanie zabaw relaksacyjnych w naszym przedszkolu wspomaga dzieci w odnajdywaniu równowagi między aktywnością, ciszą i odprężeniem,  sprzyjając przede wszystkim:

• -pogłębieniu kontaktów pomiędzy dziećmi i dorosłymi,
  • -odprężaniu i wspólnemu przeżywaniu radości,
  • -tworzeniu radosnej atmosfery,
  • -rozwoju kontroli ruchów, koordynacji   gestów.