Jesteś tutaj:Start / Metody / MUZYKA RELAKSACYJNA

MUZYKA RELAKSACYJNA

Miejskie Przedszkole nr 10

Ma na celu zredukować stres, lęki, przeżycia dziecka. Wywiera ogromny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Dzieci słuchając krótkich utworów lub fragmentów odpowiednio dobranej muzyki artystycznej czy też poważnej wyciszają się, relaksują. Nauczyciel przygotowując muzykę dobiera do ćwiczeń tonację, tempo i czynniki psychologiczne, fizjologiczne oraz estetyczne, po to, by muzyką zainteresować dzieci, spowodować,  by chciały jej słuchać  i mogły się nią cieszyć.

W  naszym przedszkolu wykorzystujemy metody relaksacyjne w skład których wchodzą:

• Zabawy uwrażliwiająco- uspakajające

• Aktywna relaksacja

Stosując zabawy  uwrażliwiająco-uspakajające chcemy, by dzieci  nie tylko uzyskały  stan odprężenia, wyciszenia i relaksu, ale również wzmocniły poczucie zaufania, zrozumienia i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Dzięki zabawom dzieci mogą być w kontakcie z innymi i samym sobą, zatrzymać się na chwilę, rozpoznać własne doznania, odczuć innych oraz wzajemnie sobie pomóc.

Z zakresu aktywnej relaksacji wykorzystujemy:

• Słuchanie muzyki - pozwalającej zharmonizować funkcję ciała i umysłu,
  • Oddychanie -  oparte na  głębokim i regularnym oddechu,
  • Aktywność fizyczną – związaną z wykonywaniem płynnych ruchów koordynujących pracę obydwu półkul mózgowych,
  • Wizualizację – odwołującą się do wyobraźni i wspierającą pracę w zakresie  radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Ćwiczenia z wykorzystaniem muzyki relaksacyjnej pomagają:

• „wyciszyć” negatywne emocje,
  • osiągnąć odprężenie psychiczne i fizyczne,
  • wpłynąć na wzmocnienie koncentracji uwagi,
  • pokonać stres.