KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA

Miejskie Przedszkole nr 10

Kinezjologia edukacyjna, inaczej zwana gimnastyką umysłu, oznacza naukę o ruchu (z greckiego kinesis – ruch, logos – nauka). Jej twórcą jest dr nauk pedagogicznych Paul Dennison. Prowadząc dwudziestoletnie badania nad efektywnymi sposobami uczenia się odkrył, iż ruch fizyczny wpływa pozytywnie na harmonijną pracę mózgu. Ćwiczenia są łatwe i można je traktować jako zabawę, dzięki czemu sprawiają dużo radości i przynoszą zadowolenie. Można je również prowadzić przy muzyce. Ćwiczeniom towarzyszyć powinno wietrzenie sali i picie wody, które wpływa na sprawny przebieg chemicznych reakcji w mózgu i całym systemie nerwowym, na poprawę koordynacji umysłowej i fizycznej. Kolejnym istotnym elementem poszczególnych ćwiczeń ruchowych jest to, iż poprawiają one określone dyspozycje  np. słuchanie, mówienie, rozpoznawanie liter, czytanie, kreślenie wzorów, rozumienie pojęć matematycznych i stanowią wstęp do tego typu zajęć.

Wybrane ćwiczenia stosowane w naszej pracy z wykorzystaniem tej metody, to między innymi ruchy naprzemienne i równoległe, kreślenie leniwych ósemek, krążenie szyją, energetyczne ziewanie i dotykanie punktów na myślenie.  Prowadzone są również  zabawy w rysowanie oburącz - „symetryczne bazgranie”,  które polega na rysowaniu obiema rękami jednocześnie różnych wzorów. W tej grupie ćwiczeń proponujemy rysowanie po śladzie kształtów: linii, kół, trójkątów, wzorów choinek, motyli, drzew itp., a także swobodne kreślenie według inwencji dzieci.

Obserwacje stosowania w naszej pracy z dziećmi ćwiczeń wg propozycji tego autora potwierdziły ich korzystny wpływ na rozwój społeczny, emocjonalny, ruchowy i poznawczy.

Dzieci:

• -lepiej koncentrują uwagę, są wyciszone, bardziej podatne na oddziaływanie edukacyjne,
  • -są odprężone i zadowolone,
  • -chętniej uczestniczą w zajęciach umysłowych,
  • -szybciej przyswajają nowe wiadomości, pojęcia,
  • -łatwiej zapamiętują wiersze, teksty piosenek,
  • -tworzą bardziej rozbudowane prace plastyczne i konstrukcyjne,
  • doskonalą orientację przestrzenną i określanie kierunków w stosunku do własnego ciała..