NAZYWANIE ŚWIATA. ODIMIENNA METODA NAUKI CZYTANIA

Program realizowany w grupach IV i V

Program  ten należy do innowacyjnych projektów edukacyjnych, zatwierdzonych przez MENiS.  Pozwala na wczesne kształcenie umiejętności czytania zarówno w aspekcie technicznym, jak i semantycznym. „Odimienna metoda” zawiera zestaw propozycji zabaw, które wpływają korzystnie na rozwijanie u dzieci zainteresowania czytaniem i poznawaniem liter. Według programu wprowadza się dzieci w świat pisma poprzez zapoznawanie ich z zapisem własnego imienia.  Kształcenie sztuki czytania z pełnym rozumieniem tekstu rozpoczyna się już z dziećmi trzyletnimi. Nauczyciel prowadząc zabawy i gry prowokuje dziecko do odkrywania na drodze samodzielnego rozumowania logiki alfabetycznego szyfru. Początkiem jest imię dziecka, które staje się słowem otwierającym świat pisma.