NIEZWYKŁE SPOTKANIA Z WIERSZAMI

Program realizowany w grupie I

Program został opracowany przez nauczycielki Przedszkola Specjalnego B.Jagodzińską-Zięba i H.Sikorską. Jest on adresowany do dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym w wieku przedszkolnym oraz dla dzieci wolnej rozwijających się  z zaburzeniami funkcji percepcyjno-motorycznych.
Przewodnią myślą programu jest stymulowanie rozwoju dziecka w oparciu o literaturę dziecięcą, w tym wypadku wiersze znanych i lubianych autorów dziecięcych. Do każdego z nich opracowano propozycje rozwiązań edukacyjnych mających na celu stymulowanie rozwoju dzieci w następujących obszarach: czynności samoobsługowe, motoryka mała i duża, koordynacja wzrokowo-ruchowa, percepcja, umiejętności komunikacyjne oraz kontakty społeczne.
Zaproponowany cykl ćwiczeń i zabaw oscyluje wokół czterech obszarów pracy terapeutyczno-stymulacyjnej:
1.ćwiczenia i zabawy rozwijające i usprawniające percepcję słuchową, wzrokową, dotykową, smakową i węchową,
2.ćwiczenia i zabawy rozwijarce i usprawniające umiejętności komunikacyjne
z otoczeniem,
3.ćwiczenia i zabawy z zakresu sprawności ruchowej (w tym aktywności muzyczno-ruchowe),
4.ćwiczenia i zabawy rozwijające i usprawniające koordynację wzrokowo-ruchową (w tym zabawy plastyczne).
Celem tak opracowanego programu jest umożliwienie dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie zdobycie wiedzy i umiejętności na miarę ich własnych możliwości w warunkach grupy przedszkolnej.